Šola v naravi

ŠOLA V NARAVI

Izhodišča za organizacijo šole v naravi

Šola ob soglasju staršev zagotovi pogoje za šolo v naravi in jo organizira. Vsaka šola oblikuje izvedbeni program, pri čemer upošteva cilje in načela splošnega programa šole v naravi ter okoliščine in materialne možnosti učencev in staršev. Pri organizaciji šole v naravi je potrebno spoštovati naslednje zakonske in podzakonske akte:

– Zakon o osnovni šoli,
– Odredbo o smeri izobrazbe strokovnih delavcev v osnovni šoli,
– Odredbo o normativih in standardih.

Šolo v naravi  sestavljajo naslednji elementi:

1. Delo, ki ga opredeljujejo temeljni cilji posamezne šole v naravi.
  2. Obseg dela, ki je odvisen od ciljev in vsebin posamezne šole v naravi.
  3. Rekreacijsko-sprostitvenih dejavnostih, ki dopolnjujejo in obsegajo naslednje:
    – odmore med pedagoškimi urami, ki so namenjeni krajšim sprostitvam ali počitku,
    – usmerjen prosti čas, ki ga učenci preživijo po lastni izbiri ob vodenju učiteljev spremljevalcev.
  1. V času večerne animacije potekata dva sklopa aktivnosti:
    –  prvi del je namenjen analizi opravljenega dela in predstavitvi aktivnosti naslednjega dne,
    –  drugi del je namenjen sprostitvi ob najrazličnejših kulturnih in družabnih aktivnostih.
  1. Ostale dejavnosti:
    – Prehrana in osebna higiena; določen obseg ur je namenjen vsakodnevnim  opravilom, to je vzdrževanju osebne
    higiene, prehranjevanju, pospravljanju postelj in sob, urejanju osebne opreme, pripravi in pospravljanju jedilnice.
    – Dnevni počitek je prilagojen starosti udeležencev,  usklajevati ga je moč z usmerjenim prostim časom.

Organizacija in izvedba šole v naravi

RAZRED KRAJ/ČAS VSEBINA NOSILCI
2. razred maj, 2024, Vila Rožle Dopoldanski enodnevni tabor razredničarke

CŠOD Dom Jurček