Select Page

klik_kdo_govori
V letošnjem šolskem letu je staršem tretje- in četrtošolcev prvič ponujena nova, alternativna oblika sodelovanja s šolo – »ŠOLA ZA INICIATIVNE STARŠE«. To je 24-urna izkustvena delavnica, kjer lahko starši preko kratkih predavanj, vaj, razgovorov in lastnih izkušenj pridobijo nova znanja za bolj iniciativno in uspešno starševstvo. Poseben poudarek je na osebnih vzgojnih dilemah, vprašanjih in pregledu lastnega reagiranja, zato se na srečanjih prepletajo metode dela v skupinah in posamezno, igra vlog, vodena fantazija, samoocena, pisno in likovno izražanje, sproščanje in podobno.

Vsako srečanje je zamišljeno kot del popotovanja po lastnem vzgojnem delovanju, zato ima vsako posebno tematiko:

  • Kakšen starš sem in kakšen želim postati,
  • Jaz kot odgovoren starš,
  • Moje vrednote in vrednote šole,
  • Kvalitetna komunikacija 1
  • Kvalitetna komunikacija 2,
  • Toleranca in upoštevanje različnosti,
  • Vsakodnevnik in upravljanje s časom v svojo korist,
  • Reševanje sporov 1
  • Reševanje sporov 2 – mediacija,
  • Sprostitev,
  • Ovrednotenje.

Takšne vrste srečanj v letošnjem šolskem letu potekajo na štirih slovenskih šolah in sicer v Ankaranu, Celju, Ljubljani in pri nas, v Velenju, vodi pa jih izkušena sistemska psihoterapevtka, ga. Dea Hrvatin, ki je tudi članica Slovenskega instituta za psihoterapijo in članica Slovenske krovne zveze za psihoterapijo ter osebna svetovalka za ljudi, ki želijo osebnostno rasti in tako izboljšati kvaliteto življenja. Projekt podpira Ministrstvo za delo, družino in socialne zadeve v sodelovanju s Centrom za psihoterapijo in psihosocialno pomoč Celje.

Od oktobra do decembra so se starši srečali že šestkrat in če bi radi vsaj malo začutili navdušujoč utrip iz njihovega popotovanja po vzgojnih izzivih, se sprehodite skozi njihova razmišljanja (Starši so podpisani s priimki, ki so si jih nadeli na prvem srečanju.):

»Pred prihodom na našo prvo »učno uro« sem si predstavljal strogo predavateljico z veliko šibo in njenim nenehnim nerganjem o tem kako je potrebno narediti to in to, kaj ne delamo prav in podobno.  Na moje veliko veselje se je izkazalo ravno nasprotno. Predavateljica je zelo pozitivna oseba, ki z svojim odličnim programom uspešno pluje z našo skupno barko po različnih poteh in nam na številnih čereh daje pozitivno spodbudo za kreiranje lastnega razmišljanja o naših težavah in tegobah v našem vsakdanjem življenju. Ravno zaradi pozitivnega mišljenja, krepitve medsebojne komunikacije  in naše želje po informacijah o boljši kvaliteti družinskega in na splošno družbenega življenja je delo v naši skupini iz tedna v teden bolj prijetno. Skratka, zanimivo, predvsem pa zelo koristno pri spoznavanju samega sebe, naših otrok in vplivov okolice na našo kvaliteto življenja. Z veseljem bom takšno obliko delavnic priporočil tudi svojim znancem saj sem mnenja »..da nikoli ne naredimo kaj tako dobrega, da nebi zmogli tega narediti še bolje …«

(Robert Razumevajoč)

 

»Izredno sem navdušena nad šolo. Vse superlative bi lahko dala. Predavateljica je zelo topla oseba. Potrebujem razumevanje in tukaj je veliko sorodnih duš. Jaz bi jo priporočila čisto vsakemu, tudi učiteljem in profesorjem.«

(Nataša Nasmejana)

 

»Nisem vedela, da je šola AA aktivno zraven. Sem presenečena, da je tako malo staršev, ker je to super zadeva. Res pa je, da ko so nam govorili o šoli za starše, nismo točno vedeli, kaj bo. Super je, da lahko povemo nekaj svojih problemov in potem to izmenjamo. Pri vajah je dobro, da je več manjših skupin, ker se lažje odprem…«

(Andreja Aktivna)

 

»Tu se dobro počutim – nisem jaz edina oseba, ki imam težave. Sedaj malo boljše spim, ker vidim, da nisem tako slab starš, kot sem mislila.

(Anja Ambiciozna)

 

“Po teh srečanjih poskusimo nekaj od tega, kar smo se tu naučili, sami doma. Če vsaj nekaj naredimo, je to že super.«

(Špela Simpatična)

 

»Pohvalila bi šolo, da so to organizirali za nas. To je najbrž reakcija na naše lanske težave, ki smo jih imeli v razredu…Šola bi morala imeti več takega sodelovanja. Starši bi MORALI priti! Tu je tak pretok informacij!…Predlagam, da bi se uvedlo za vsak razred, da se 1x mesečno lahko starši iz razreda dobivamo na tak način…«

(Iris Iskrena)

 

»Všeč mi je, ker so konkretni primeri – niso samo predavanja, ker tisto pride in gre, ko pa sami delamo vaje, si zapomnimo.«

(Lidija Ljubezniva)

 

»Videl sem, da je v moji prtljagi (o.a. igra Vrednote iniciativnega starša) veliko stvari, ki mi manjkajo. Sedaj vsaj vem, kaj mi manjka. Ozavestil sem kvalitete, ki jih premalo upoštevam…«

(Elvir Energičen)

 

»Navdušena sem nad našimi srečanji. Presenečena sem nad vašim pristopom in sem vas začutila že na prvem srečanju kot zelo toplo osebo. Zato se mi tudi ni bilo težko odpreti in zaupati skupini osebne stvari, ker sem prvotno zaupala vam in sem se počutila varno.

Vesela sem in ponosna nase, da sem naredila ta korak in se pridružila skupini, saj verjamem, da bom s spoznanjem in zavedanjem kdo in kakšna sem v  vzgajanju mojih treh otrok, postala boljša mama in boljši starš.

Zanimivo se mi zdi, da nas znate na tako enostaven način voditi, da skozi posamezna srečanja v bistvu sami v sebi najdemo odgovore na vprašanja o sebi.

Komaj čakam na naše naslednje srečanje in ga vsekakor iskreno in iz srca priporočam vsakemu, ki ima rad svojega otroka, in mu kljub vsem prizadevanjem za otrokovo dobro, še vedno manjka nekaj odgovorov.

Sama sem jih našla že veliko in zame bi se lahko srečanja končala danes, zato sprejmem kot privilegij in nadgradnjo vsa naslednja. Seveda pa tudi z globoko zahvalo za ponujeno pomoč.«

(Nataša Nasmejana)

 

»Moram priznati, da ko sem izpolnjevala prijavnico sem si to šolo predstavljala malo drugače. Mislila sem,da se bo v tej šoli govorilo kako pomagati našim otrokom v vsakdanjih težavah ki so zašli v njih. Pričakovala sem, da se bo govorilo kako morajo otroci te napake odpraviti. Že na prvi uri srečanja pa sem ugotovila, da smo za napake oz. težave naših otrok krivi starši. Pomoč potrebujemo mi in hvaležna sem šoli in tebi, Dea, da sem prišla do tega spoznanja. Ugotovila sem, da smo v resnici čisto povprečna družina in da se vsi srečujemo z istimi težavami (pomanjkanje časa, šepanje komunikacije…). Negativno pa me je presenetil obisk te šole. Zelo malo staršev se je odločilo za to. Upam, da bo s to prvo generacijo led prebit in, da se bodo starši potem lažje odločali za te oblike pomoči.«

(Anja Ambiciozna)

 

»Na zadnjem srečanju sem opazila, kako ves čas narobe komuniciramo. Sedaj bom poskusila otroku naročiti neko stvar tako, da bom stopila do njega im mu to povedala. Seveda pa je največja napaka v tem času to, da preveč hitimo in tako tudi potem komuniciramo.«

(Metka Modra)

 

»Če vam povem, da je sedaj zame četrtkovo popoldne najlepše in najbolj sproščujoče v tednu, vam s tem verjetno povem vse. Zdi se mi enkratno, da nam je bila ponujena ta možnost in mi je kar žal za starše, ki se šole niso udeležili in mislijo drugače. Če bi to trajalo dlje, bi bilo toliko bolje. Mislim, da sem že in da še bom odnesla mnogo dobrega in poučnega za nadaljnjo vzgojo in življenje. Hvala vam.«

(Petra Pozitivna)

Oglejte si še Galerijo slik.

Uredila: Janja Pokleka, šolska pedagoginja
in koordinatorica Šole za iniciativne starše

 

Dostopnost